Gammeldaws, som crumble eller som tærte med flødeskum eller creme fraiche. Du har helt sikkert din helt egen æblekage-favorit, som du ynder at lave i efterårsmånederne. Men vi kan alle få brug for lidt adspredelse ‒ og netop dét er Claus Holm en sand mester i at kréere! Så hvis du er vant til at putte din æblekage i ovnen, kan du godt finde stegepanden frem. Holm har nemlig skabt en skøn opskrift på æblekage tilberedt på panden, der både smager vidunderligt og er skæg at servere.
Savner du også noget lækkert, du med god samvittighed kan servere for ungerne i ulvetimen? Æbler er fantastiske som mellemmåltid. Du kan eksempelvis rive æblerne på et groft rivejern og vende dem med vaniljepulver ‒ det smager præcis som æblegrød, men du slipper for tilsat sukker og får en bedre mæthed.
Æblegrød er skøn som den er og i klassisk, gammeldags æblekage, men der er også andre lækre ting, du kan få ud af kogte æbler. Prøv for eksempel en hjemmelavet, sur-sød æblechutney som tilbehør til and eller svinekød.
Hvad med at prøve en lækker chokoladeovertrukket is tilsat æblemos og calvados? Hvis du er mere til det sundere søde, kan du også prøve vores opskrift på lækre æblenachos pyntet med peanutbutter og chokolade. Det smager lidt syndigt, men er en god og nærende snack, der både tilfredsstiller den søde tand og den gode samvittighed.
Find vores mange flere dejlige opskrifter med æbler i opskrifterne herunder!